Съвремието изправя множество бизнеси пред разнообразни препятствия и кара собствениците и инвеститорите да изпитват редица затруднения, като ресторантската сфера не е изключение.
Добрата новина е, че има доста начини, по които да си помогнат, като днес ще ви представим само една от алтернативните пътеки – тази да прибегнат до специализирано външно бизнес обучение (коучинг).
Какво е коучинг?
Светът е пълен с талантливи хора, но за съжаление една малка част имат необходимите предприемачески знания и умения да развият идеята си до печеливша бизнес единица.
Единият вариант за справяне с подобна ситуация е да наемете външен човек, който да управлява вашите ресурси и финанси вместо вас, а другият – да го наемете, за да ги управлявате сами с помощта на полезни техники и похвати, на които специалистът би ви научил.
Коучингът е именно това – процес, при който вие усвоявате сами ценни умения и добри практики, за да развивате собствения си бизнес в конкретната сфера, в която оперира. Защото, както знаем, за всеки отрасъл важат различни правила и вие няма как да знаете предварително кое работи и кое не, ако нямате нито погледа, нито натрупания опит. Но имайте предвид, че натрупаните знания сами по себе си не водят до нищо, а се иска упоритост, воля и отворено съзнание, за да ги приложите успешно.
Как коучингът помага на ресторантите?
Както вече уточнихме, не всеки талантлив човек може да подкрепи таланта си с практически умения и бизнес нюх. Ако сте умел готвач и искате да развивате собствен ресторант, заведение за бързо хранене или дори лафка в квартала, по-мъдро е да потърсите препоръки от хора, които имат реален поглед над сходни казуси. И не, не визираме комшията от третия етаж или продавачката в супермаркета, а специализиран бизнес анализатор, който разбира нуждите на бизнеса и предизвикателствата, с които вашата идея би се сблъскала.
Точно такава личност е коучът, който може само с няколко обучения да помогне за повишаване на ефективността, по-добро менажиране на времето и наличните ресурси, както и по-обективен анализ на поставените краткосрочни и дългосрочни цели.
Как го постига? Чрез наблюдение и оценка на сформирания екип, веригата от доставки, качеството на крайния продукт. Подобна методика разкрива кои са силните и слабите страни на процеса, къде губите пари, върху какви аспекти от дейността си заслужава да поработите и много други.
Не на последно място, коучът има поглед и върху конкурентите ви, плюс отрасъла като цяло, следователно може да е много релевантен в решенията, които предлага, и да ви подсеща за тънкости, които дори не са ви идвали наум.
И за финал, нека не забравяме, че ресторантската индустрия е силно конкурентна, а управлението на успешен бизнес изисква съвършенство на всяко ниво. Не е малък броят на заведенията за хранене, които се провалят още през първата година на работа, като според някои проучвания цифрата им достига до 60%. Само желанието да не попадате в подобна статистика би следвало да ви стимулира да се възползвате пълноценно от всеки бонус ресурс, за да спечелите конкурентно предимство. А коучингът е точно това – жокер, който помага да изградите мечтаното професионално бъдеще.